Pamukova Tren Faciasının Üzerinden 13 Yıl Geçti! Özel

  • Cumartesi, Tem 22 2017
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

22.07.2016

Basına ve Kamuoyuna;

Pamukova Tren Faciasının Üzerinden 13 Yıl Geçti!

1975 yılında Sürat Demiryolu Projesi'nin yatırım programına alınması ile TCDD’de başlayan "hız" öyküsü 1995 yılı Booz-Allen Hamilton Raporunda Ankara İstanbul arasına önerilen 160 km/s hıza sahip prestij treni çalıştırın önerisini bilim insanlarının meslek kuruluşlarının, ve Sendikamızın itirazına rağmen AKP iktidarı tarafından ani kararla “Hızlandırılmış Tren” adı ile uygulamaya konuldu.

22 Temmuz 2004 tarihinde Haydarpaşa-Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış trenin Pamukova yakınlarında raydan çıkarak devrilmesi sonucu tren yolcularından 39 yurttaşımız hayatını kaybetmiş, 81 yurttaşımız da yaralanmıştı.

12 yıllık yargılama sürecinin geldiği son durumda ise; Yargıtay 12. Dairesi 3 Şubat 2014 tarih 765 sayılı kararında; TCK’nın 389/11 maddesi gereğince, gerçekleşen zamanaşımı nedeniyle sanıkların cezalandırma imkânı ortadan kalktığı, sanıkların hukuki durumunun aynı Kanun’un 455/2 maddesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden, yasal ve yeterli olmayan gerekçelerle, sanıklar hakkında davaların zamanaşımı nedeniyle düşmesine karar verilmesinin, kanuna aykırı olduğunu belirterek zamanaşımına ilişkin kararın bozulmasına hükmetmiştir.

Yargıtay 12. Ceza Dairesinin bozma ilamının ardından Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 24.11.2014 tarihinde görülen duruşmada mahkeme taksirle ölüme sebebiyet vermek suçundan makinistlerden Recep Sönmez'e 1 yıl 15 gün ve 152 lira para cezası, Fikret Karabulut'a 3 yıl 1 ay 15 gün ve bin 500 lira para cezası verirken, Recep Sönmez'in cezasını ertelemişti.

Böylece 37 yolcunun ve 2 demiryolu emekçisinin ölümünün sorumluluğu maalesef yine iki demiryolu emekçisi olan makinistlerin üzerine yıkılmıştır.

Bilirkişi raporlarında “hızlandırılmış tren” faciasında da bilime ve akla aykırı tren işletilmesi için emir verenlerin 4/8 oranında kusurlu oldukları açık olarak belirtilmesine rağmen bugüne kadar yargı önüne çıkartılamamışlardır. Kazadan sonra görevden alınan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise kısa süre sonra tekrar görevine iade edilmiştir.

Akla, bilime aykırı olmasına olan ve tüm ısrarlarımıza rağmen şov uğruna “Hızlandırılmış Tren” projesini uygulamaya koyarak yaşanan faciada 39 insanımızın hayatını kaybetmesine neden olan sorumluların yeniden yargılanarak cezalarını çekmeden bu dava kamuoyu vicdanında aklanmayacaktır.

Hasan Bektaş
                  Genel Başkan

Okunma 318 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR