10 Ekim Katliamının 2.Yılında Anma Yapmamız Engellendi! Özel

10 Ekim Katliamının 2.yıldönümü dolayısıyla yaşamını yitirenleri anmak için Ankara Garı önüne gitmek isteyen katliam mağdurları ve kitle örgütlerine polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

10 Ekim 2015 tarihinde Barış Mitingine IŞİD’in canlı bomba saldırı düzenlemesi sonucu 102 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. İkinci yıl dönümünde katliamı lanetlemek ve yaşamını yitirenleri anmak için, Ankara Tren Garı önünde saat 10.04’te anma düzenlenecekti.

Ankara Garı önünde gerçekleşecek olan anma nedeniyle polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Gara çıkan bütün yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı. Bomba uzmanları ve çok sayıda polis anmanın yapılacağı yerde arama yaptı.

Gar önüne gitmek isteyen kitlenin önü Opera Köprüsü kavşağında Emniyet yetkilileri tarafından kesilerek sadece olayda hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına, milletvekillerine ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine izin verdi. Fakat kitlenin hep birlikte girme talebi karşısında polis ekipleri tarafından gazlı ve plastik mermili müdahalede bulunuldu.

Kitlenin saldırısı sonrası aileler İnşaat Mühendisleri Odası’na (İMO) geçerek burada açıklama yapmak istedi. Ancak polis İMO önüne gelerek burada Genel Merkez binasından içeriye gaz sıkmayı sürdürdü.

Sendikamız tarafından da yapılan çağrı ile üyelerimiz anmaya davet edilmişti. Gar önünü ablukaya alan polis buraya kimseyi yaklaştırmazken, Ankara Şubemizde biraraya gelene MYK üyelerimiz, Ankara Şube üye ve yöneticilerimiz Ankara Gar önüne gelebilen bazı milletvekillerinin katılımıyla birlikte biraraya gelinerek kısa bir anma gerçekleştirildi.

Konfederasyonumuz tarafından illerde de alan etkinlikleri yapılması çağrısı ile pek çok ilde anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Okunma 178 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR