Bosch işçileri sarı sendikadan kurtuluşunun 1. yılını kutladı

Bursa’da Bosch işçileri sarı sendikadan kurtuluşlarının 1′inci yıl dönümünü kutladı

Bosch işçileri sarı sendikadan kurtuluşlarının 1′inci yıldönümünü kutladı. Bursa Bosch fabrikası işçileri 14 Mart 2012 tarihinde Türk Metal- İş Sendikası ile bağlarını kopararak Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldu. 32 yıldır sarı sendikanın boyunduruğu altında devam eden emek sömürüsüne son verdiklerini söyleyen işçiler 17 Mart’ta Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi.
Kutlamada programında ilk olarak sinevizyon gösterimi vardı. Gösterimde metal sektöründe verilen mücadele tarihi izlendi. Ayrıca sinevizyon gösteriminde 1977’de Bosch fabrikasında DİSK Maden İş’in örgütlü olduğu ancak 1980 darbesiyle  CIMG7767

sendikal hareket sonlandırılarak Türk- Metal-İş’e yetkinin devredildiği belirtildi.

“Kurşun eritmeye çağırıyoruz”
Sinevizyon gösteriminin ardından Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu konuşma yaptı. Serdaroğlu, “Baskı karşısında ceketini iliklemeyen, kırmızı şapkalı, çelik yürekli metal işçileri ile güneşli günleri selamlamaya az kaldı” diyerek işçileri selamladı. Serdaroğlu mücadele eden tüm metal işçilerini kutladı. Esnek çalışma, düşük ücret ile emekleri her gün sömürülen ülkenin dört bir yanındaki metal işçilerine seslenen Adnan Serdaroğlu “”Bu zorlu günlerde tüm metal işçilerini kurşun eritmeye çağırıyor, sesimize ses vermelerini bekliyoruz” dedi.Serdaroğlu sahneden ayrıldıktan sonra Birleşik Metal İş Sendikası Bosch işçilerinden oluşan “Grup Çağan” sahneye çıktı.

Bosch işçileri adına konuşma yapmak üzere sahneye çıkan Ayşe Sarı, 14 Mart’tan bu yana Türk Metal İş’in Bosch fabrikasında yetkisini kaybettiğini 1 Eylül’de ise resmen sona erdiğini belirtti. Sarı, “Bu mücadeleyi durdurmaya ne sarı sendikalar ne otomobil tekellerinin gücü ne de yerel mahkemelerin hükmü yetecektir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kutlama programının sonunda ise sahneye Yasemin Göksu çıktı.

Sendika.Org    18 Mart 2013

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR