Demiryollarının Özelleştirilmesine Karşı Yürüyüşümüz Başladı!

  • Pazar, Mar 31 2013
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

Demiryollarının özelleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısının Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonundan geçmesi nedeniyle Sendikamız ile Türk Ulaşım Sen'in de (TUS) içerisinde olduğu ve demiryollarında örgütlü Derneklerin oluşturduğu Demiryolu Çalışanları Platformu tarafından yasa tasarısına karşı yürüyüşümüz bugün (31 Mart 2013 Pazar) başladı.

edirne-kapikule4  izmir1   van3  samsun2

İstanbul                      İzmir                               Van                     Samsun

3 Nisan 2013 Çarşamba günü tamamlanacak ve TCDD Genel Müdürlüğü önünde yapılacak karşılamanın ardından Meclis'e yürünerek Meclis Dikmen kapısı önünde basın açıklaması yapacağımızı açıkladığımız yürüyüşümüz bugün Edirne, İzmir, Van ve Samsun’da yapılan basın açıklamalarıyla başladı.

Edirne’den başlayan yürüyüş kolumuz Edirne Gar’da Sendikamız üyeleri ile kurumda örgütlü Türk Ulaşım Sen ile yine kurumda örgütlü derneklerin üyelerinin katılımıyla başlayan yürüyüş yapılan basın açıklaması ile başladı. Genel Başkanımız Yavuz DEMİRKOL tarafından yapılan basın açıklamasında demiryolu yasa tasarısına karşı Türkiye’nin 5 noktasından yasa tasarısına karşı yürüyüşü başlattıklarını, 3 Nisan 2013 Çarşamba günü yürüyüşün tamamlanacağını ve TCDD Genel Müdürlüğü önünde yapılacak karşılamanın ardından Meclis'e yürünerek Meclis Dikmen kapısı önünde basın açıklaması yapılacağını belirtti. Demirkol, AKP hükümetinin her alanda kamunun tasfiyesine yönelik saldırı içinde olduğunu, demiryollarının da bu yasa tasarısıyla kamusal hizmet veren bir kurum olmaktan çıkarılarak sermayenin denetimine açılacağını, tasarının demiryolcuların işine, ekmeğine, geleceğine yönelik bir saldırı olduğunu, bu saldırıya karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirti.

İzmir’den başlayan yürüyüşte; sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi., "TCDD özelleştirilmesine hayır" pankartı açılırken, "Asla yalnız yürümeyeceksin", "AKP yasanı al başına çal", "Demir yolu halkındır satılamaz", "Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan Genel Kadın Sekreterimiz Alev EMRE, "Demiryollarımızın kaderini ve geleceğini tayin edecek olan bir yasal düzenlemenin arifesindeyiz. Ulaşım, ekonominin, üretimin ve ülke kalkınmasının motor gücüdür. Yasa tasarısını komisyondan geçtiği haliyle incelediğimizde, yapılmak istenenlerle ilgili endişe duymaktayız. Gün birlik olmak, diri olmak, güçlü olmak günüdür" dedi.

 İzmir yürüyüş kolu tarafından İzmir’in ardından Manisa’da da basın açıklaması ve yürüyüş yapıldı. Manisa’da KESK ve ulaşım alanında örgütlü sendikaların üyeleri, demiryollarının özelleştirmesine yönelik yasa tasarısını Manisa Öğretmen Evi önünden Manisa Tren Garı'na yürüyüş düzenleyerek protesto etti.

Tatvan'dan başlayan yürüyüşte Sendikamız üyeleri ve KESK Şubeler Platformu üyeleri, demiryollarının özelleştirilmesine ilişkin yasa tasarısını Hizan Durağı kavşağından, Yaşam Alış-Veriş Merkezi önüne yürüyüş düzenleyerek protesto etti.

Tatvan’da yapılan yürüyüşte "Özelleştirmeye talana hayır", "Bu yasa buradan geçmez" sloganları atılırken Yaşam Alışveriş Merkezi önünde Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hukuk Sekreteri Coşkun Çetinkaya tarafından açıklama yapıldı.Demiryolları emekçileri olarak yağma sürecine geçit vermeyeceklerini belirten Çetinkaya, "Bu yasa tasarısına yönelik tepkimizi işine, aşına ve geleceğine sahip çıkacağına, inandığımız tüm demiryolu emekçileri ile birlikte ortak mücadele ederek bugün yurdun dört bir tarafından yürüyüş başlatıyoruz. En güçlü silahımız olan grev ile devam ettirip, sizleri uyaracağız. Halkın birikimi olup yıllardır halka sosyal devlet anlayışı gereği daha ucuz hizmet vermesi gereken demiryolu, yıllardır siyasi iktidarlar tarafından bilinçli bir şekilde ihmal edilerek zarar ediyor, devletin sırtında kambur diyerek birilerine peşkeş çekilip yağmalanmak istiyor" dedi. 

Kendilerini köleleştirmeyi hedefleyen tasarıya karşı birlikte mücadele etmekten başka seçeneklerinin olmadığını dile getiren Çetinkaya, "Demiryolları emekçileri olarak birlikte hareket etmek zorundayız. O sebeple tüm çalışanları birlikte mücadele için 'Demiryolu Platformuna' davet ediyoruz. Demiryolu Platformu'nu oluşturan sendikamız BTS ve Ulaşım-Sen ile demiryollarında örgütlü dernek ve vakıflar olarak bu yasanın derhal geri çekilmesini talep ediyoruz. Halkımızı bilgilendirmek üzere 31 Mart'ta Edirne, İzmir, Adana, Samsun, Kars ve Van'dan Ankara'ya yürüyüş başlatıyoruz. 3 Nisan'da yürüyüşümüz sonunda Ankara'da TCDD Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacağız. Basın açıklamasından sonra Dikmen Kapısı'na yürüyerek eylemimize son vereceğiz" diye konuştu. Basın açıklamasından sonra BTS üyeleri davul zurna eşliğinde halay çekti.

Samsun’da Sendikamız üyeleri ile kurumda örgütlü Türk Ulaşım Sen ile yine kurumda örgütlü derneklerin üyelerinin katılımıyla başlayan yürüyüşte Gar önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını yapan Sivas Şube Başkanımız Ali ŞİMŞEK, demiryollarının özelleştirilmesi değil, geliştirilmesi gerektiğini, demiryollarının yeniden yapılanma adı altında parça parça özelleştirilerek tasfiye edileceğini söyledi. Şimşek "Güvencesiz, kuralsız, esnek ve sermayenin kazanma hırsına biz demiryolcular teslim olmayacağız. Bu yasayı geri çektiremezsek, daha önce özelleştirilen kurumlarda yaşanan bütün sıkıntıların aynısını yaşayacağımızdan kuşkumuz yoktur. Onun için mücadelede kararlıyız ve onun için yollardayız. dedi.

edirne2

edirne3

izmir2

izmir3

izmir4

van-mus1

van-mus2

van2

van4


Okunma 2132 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori Son Haberler

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR