Adana Şubemizden Basın Açıklaması; “Personelin ödüllendirilmesi ayrımcılık ve memnuniyetsizlik yaratan bir hal almıştır.”

  • Cuma, Ağu 06 2010
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 6.Bölge Müdürlüğünden bir kısım personele “fedakarca” çalışmaları nedeniyle teşekkür belgesi verilmesi nedeniyle Sendikamız Adana Şubesi tarafından basın açıklaması yapılmıştır.  Yapılan basın açıklaması aşağıdadır.

 BASINA VE KAMUOYUNA…

AKP iktidarı ve TCDD yönetimi son yıllarda demiryolları ve demiryolcular üzerinde şov yapmayı alışkanlık haline getirdi. Her seçim döneminde kamuoyunu aldatarak tamamlanmamış hatlarda hızlı trenleri sefere koyup, istasyon duruşlarını kaldırarak seyahat süresini kısaltmakla övünen iktidar bu hizmetleri büyük bir fedakârlıkla yürüten demiryolu çalışanlarının haklarını tek, tek gasp etmiştir.

Daha önce Demiryolu çalışanlarına ve ailelerine ücretsiz seyahat hakkını içeren permi hakkımız kaldırıldı. Yine birçok unvan için verilen elbise hakkı; Revizör, Yol Çavuşu, Teknisyen, Ambar personeli vb. unvanlarda tamamen kaldırılırken, diğer unvanlarda ise hak edişler kısıtlanmıştır. Manevra personeli için ödenen manevra tazminatlarında kısıtlamaya gidildi. Yine bu dönemde personel arasında siyasi ayrımcılık, adam kayırmacılık had safhaya çıkmıştır. Birçok kez sendika olarak yapılan bu ayrımcılığa ve haksız uygulamalara karşı eylemler gerçekleştirdik. Ama yapmış olduğumuz tüm eylem ve etkinliklere rağmen AKP iktidarı ve Demiryolu bürokratları bildiklerini okumaya devam etmektedir.

 

Personelin hak edişlerinden kısan, çalışanların insanca çalışma koşulları yaratılsın taleplerini yok sayan siyasi kadrolaşmada sınır tanımayan TCDD yönetimi son hazırlamış olduğu şovda personeli de figüran olarak kullanmaktadır. TCDD personelinin yaşadığı lojmanların bakım onarım masraflarında kısıtlama yaparken hazırlanmış olan şovda masrafta sınır tanınmamaktadır. Tüm Türkiye genelinde gerçekleştirilen bu şov için günlerce hazırlık yapılmakta, şovun asıl kahramanları olan TCDD bürokratlarının gelişi gidişi için özel trenler çalıştırılmakta, Bölgemizde Pozantı Şekerpınar tesislerinde kahvaltı düzenlenmekte, park zirve tesislerinde yemek organize edilmektedir. Tüm bunlar yapılırken kamu kaynaklarının nasıl har vurup harman savrulduğunu görmekteyiz.

 

TCDD bürokratlarının hazırlamış olduğu son şov ilimizde bugün Park Zirve tesislerinde sahne alıyor. Bugün ise tam anlamıyla “körler sağırlar birbirini ağırlar” diyebileceğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Sözde fedakârca çalışan TCDD personeline teşekkür belgesi verilmek için düzenlenen gecede Bölgede çalışan tüm Müdür ve Müdür Yardımcılarına teşekkür belgeleri verilmektedir. Birçok serviste; yazın sıcağında kışın soğuğunda her türlü fedakârlığı yaparak trenin tekerini döndüren faal personel yok sayılmış yazın klimalı, kışın kaloriferli yerde çalışan personeller teşekkür belgesi almaya layık görülmüştür.  

 

Başarılı olduğu varsayılan personelin kim tarafından hangi kıstaslara göre belirlendiği hala belirsizliğini korumaktadır. Bu uygulamanın başarılı olan personelin ödüllendirilmesinden öte personel arasında ayrımcılık ve memnuniyetsizlik yaratan bir hal almıştır. Listeyi hazırlayanlarla yapmış olduğumuz şifahi görüşmelerde hükümet yandaşı Ulaştırma Çalışanları Memur Sendikası (UÇMS) tarafından ödül alacaklar listesi oluşturulduğu ifade edilmiştir. Hatta bu konu o kadar ileri gitmiştir ki; bir Bakanın Müsteşarı liste yapanları arayarak kimlerin listede olması gerektiği hakkında görüş belirtebilmiştir.

 

Biz sendika olarak bir kez daha uyarıyoruz… Kimsenin çalışanlar üzerinde şov yapmaya, onları hakir görmeye, haklarını gasp etmeye hakları yok. BTS olarak yapılan bu haksızlıklara karşı sessiz kalmayacağımızı ne pahasına olursa olsun çalışanların hakları için mücadele edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Artık yeter! Çalışanlar köle, bürokratlar padişah değil. Demiryollarında kölelik düzeni son bulsun.

 

 

MEHMET GÖK

BTS ADANA ŞUBE BAŞKANI

Okunma 2218 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori Adana

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR