“Emek ve Demokrasi Mücadelemizi Sürgün-Ceza Ve Baskılarla Engelleyeceğini Sanan Eskişehir Valisi İstifa Etmelidir.” Özel

  • Salı, Kas 05 2013
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

Bilindiği gibi Eğitim Sen Eskişehir eski Şube Başkanımız Ali Paşa Şanlı, Eskişehir'de Gezi direnişine destek eylemlerine katıldığı gerekçesiyle, hakkında açılan adli dava gerekçe gösterilerek, Eskişehir Valiliği’nce önce açığa alınmış, ardından da Konya`nın, Meram ilçesinde bulunan bir İmam Hatip Lisesi`ne sürgün edilmiştir.

Devletin taraf olarak onayladığı uluslararası sözleşme ve belgeler ile Anayasa başta olmak üzere iç hukuk düzenlemelerine aykırı olarak açılan ve yürütülen bu soruşturma, sendikal faaliyetlerin engellenmesi anlamına gelmektedir. Hem adli soruşturmanın sonuçlanmamış olması, hem de AKP Hükümetini kendi yayınladığı genelgelere aykırı olması bu sürgünün hukuksuzluğunu ortaya koymaktadır. Bu sürgün kararını teklif ettiren (!) Eskişehir Valisi, kendisini atayan AKP iktidarı gibi yargıyı yok saymaktadır. Eskişehir Valiliği’nin, tıpkı diğer kamu kurumları gibi Gezi eylemlerine katılmayı peşinen suç sayması büyük bir skandaldır. Demokratik haklarını kullanarak Gezi eylemine katılmanın suç olarak kabul edilmesi durumunda, İçişleri Bakanlığı`nın kayıtlarına göre bu eylemlere katılan 2,5 milyon kişinin adli soruşturmaya tutulması ve yargılanması gerekmektedir.

Ali İsmail Korkmaz ile ilgili gerçeklerin peşinden koşan gazetecilerimizi tehdit ve hakaretleri ile sindirmeye çalışan, en temel demokratik haklarını kullanarak eylemlere katılanları, hukuku hiçe sayarak gözaltına aldıran, açığa alan, sürgün eden, son olarak ta trafik para cezalarıyla (!) yıldırmaya çalışan bu valiyi artık biz de Eskişehir’de istemiyoruz.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ‘ya hatırlatmak isteriz ; Ali Paşa Şanlı Eskişehir’deki görevine döndüğünde ve öğrencilerine kavuştuğunda, kendisi artık Eskişehir’de görev yapıyor olmayacak!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Eskişehir Şubesi olarak diyoruz ki; bizlerde KESK üyesi olarak, Ali Paşa Şanlı`nın işlediği ‘suç`u işledik; eşit ve özgür bir dünya için sokağa çıktık, zalimin zulmüne karşı omuz omuza direndik. KESK’in tarihi zulme ve zorbalığa karşı, omuz omuza yürütülen mücadelenin tarihidir. Bu güne kadar ne soruşturmalar, ne de sürgünler, bizleri ilke ve değerlerimizden asla geri döndüremedi, döndüremeyecektir. Bu mücadeleye dün boyun eğdiremeyenler, bugün de, yarın da boyun eğdiremeyeceklerdir.

Eskişehir'de 2 Haziran'da Taksim Gezi Parkı direnişine destek gösterisinde eli kanlı faşist polisler ve onların organize ettiği kişilerce katledilen, kardeşimiz Ali İsmail Korkmaz’ ın failleri ile ilgili ilk duruşma 20 Kasım 2013 Çarşamba günü saat 09:00 da Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Tüm Eskişehir halkını da evlatları 20 Kasımda Ali İsmail’ e sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Ali’yi, hesabını soracağımızın sözüyle Eskişehir’den uğurladık. Biz bu ilin, bu ülkenin, demokrasi ve özgürlüğe inanmış tüm bireyleri sözümüzde duracak ve davanın takipçisi olacağız. Katilleri koruyan AKP Hükümetine ve onun Valisine inat adalet için kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Daha yaşamının baharında katledilen Ali İsmail KORKMAZ’ ın ailesine, arkadaşlarına, 20 Kasım’ da Eskişehir’de adalet arayışında olacak herkese, Eskişehir Valisinin nasıl bir “ileri demokrasi (!)” anlayışıyla yaklaşacağını hep birlikte, bir kez daha göreceğiz. 05.11.2013

Okunma 1433 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori Eskişehir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR