TCDD 3.Bölgede Çalışan Kadın Üyelerimiz Mobbinge Maruz Kalmakta... Üyelerimizin Haklarını Koruyacağız. Özel

  • Çarşamba, Kas 26 2014
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

Ülkemiz gündeminin önemli bir ağırlığını, her gün işlenen kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet haberleri oluşturmaktadır. Hemen her gün, bazen birden fazla kadın cinayeti haberi artık neredeyse kanıksanmış hale gelmiştir. Son 10 yılda bu tür kadın katliamlarının ve kadına yönelik şiddet uygulamalarının katlanarak artmasını tesadüf olarak adlandıramayız.

AKP hükümetinin kadına bakış açısı, kadını eve hapsetme-çalışma yaşamından uzaklaştırma gayretleri de olanca hızıyla devam etmektedir. Bunun en önemli göstergelerinden biri de kadın çalışanlara uygulanan “mobbing” uygulamalarıdır. Üstelik bu kadın çalışanlar, AKP “fıtratına” ters ve hele de Yandaş sendika üyesi olmayıp KESK üyesi ise bu mobbingin derecesi de artmaktadır. Daha dün, 25 kasım da kadına yönelik şiddete son verilmesi için kadınların sokağa çıktığı ve taleplerini dile getirdiği gün, TCDD bünyesinde çalışan ve sendikamız BTS üyesi kadın arkadaşlarımız bu mobbinge maruz kalmışlardır.

Kadın arkadaşlarımız, AKP’nin kraldan fazla kralcı bir bürokratı olan TCDD 3.Bölge Müdürü Bilgi işlem Servis Müdürü Zekeriya KUŞ tarafından, önce işyerinden sürgün edilmekle tehdit edilmiş, ardından görevden alınmaları için bir üst makama şifaen söylenmiş, sicillerinin bozulacağı tehdidi ardından, Bölge Sağlık Müdürlüğüne bir yazı yazılarak, “sıhhi izin” istenmesi durumunda kendilerine rapor verilmemesi yazı ile talep edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak TCDD 3.Bölge Müdürü ile bir görüşme yapılarak bu uygulamaya son verilmesi, arkadaşlarımızın sicillerinin bozulması ve işyerinden gönderilmeleri durumunda sendikal tutumumuzu göstererek tavır alacağımızı ve konuyla ilgili hukuki süreç başlatılacağımız bildirilmiştir.

Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizin haklarının korunması konusunda aynı kararlılığı göstermeye devam edecektir.

                                                                                 

Bülent Çuhadar

BTS İzmir Şube Başkanı

Okunma 2289 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori İzmir

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR